banner
نشریه پرشین گلف ژورنال تماس با ما بایگانی تفسیر سیاسی هفته در باره ما صفحه نخست
 

رهنمودهای مهم شاهزاده رضا پهلوی در دیدار با گردانندگان نشریه پرشین گلف ژورنال

logo

در دیداری که گردانندگان نشریه پرشین گلف ژورنال به همراه جمعی از فعالان سیاسی مقیم کانادا از گرایشهای مختلف اعم از جمهوریخواه و طرفداران پادشاهی با شاهزاده رضا پهلوی در محل اقامت ایشان در هتل هایت داشتند، ایشان رهنمودهای مهمی را خطاب به حاضرین ارائه نمودند.

شاهزاده رضا پهلوی به دعوت گروه “ایران فردا” برای سخنرانی به تورنتو آمده بودند. این گروه به سرپرستی دکتر کاوه راد تشکیل شده و اعضاء آنرا متخصصین آکادمیک در رشته های مختلف تشکیل داده است که به بررسی مشکلات و راه حل های مناسب برای گذر به ایرانی مدرن و دموکرات می پردازند. این متخصصان ایرانی از نقاط مختلف جهان و با گرایشهای گوناگون علمی و عقیدتی، صرفا راه کارهای علمی بستر سازی را بررسی نموده و گزارشهای آنرا به مراجع ذیصلاح خواهند داد.

صحبتهای شاهزاده در روز دیدار با اعضاء نشریه پرشین گلف ژورنال و فعالین سیاسی افقهای تازه و بکری را مقابل چشم دیدارکنندگان گشود. شاید ایشان اولین کسی نباشد که تغییرات زیربنایی سیاسی و اقتصادی را مشروط به تغییرات وسیع فرهنگی ایرانیان بداند ولی تاثیرات سخنان ایشان نسبت به شخصیت های سیاسی پیشین که بدنبال همین تغییرات بودند بدلیل رواج تکنولوژی ارتباطات از یکسو و اعتقاد عمیق ایشان نسبت به گفتارشان بسیار شدیدتر است. وقتیکه به بررسی سخنان شاهزاده در عنفوان جوانی تا کنون می پردازیم پایمردی ایشان را به رفرم به روشنی مشاهده می کنیم. بسیاری از رفرم سخن گفته اند، ولی بسیار کم بوده اند که رفرم را از خود آغاز کرده باشند.

تاکید ایشان بر حق دیگران آنقدر عمیق است که گاهی این تصور در ذهن متبادر میشود که وی برای حق دیگران مبارزه می کند و این همان چیزی است که باعث انتقاد حد اقل دو گروه و گرایش سیاسی نسبت به ایشان شده است. گروه اول که منتهای راست قرار دارند و شاهزاده را بر مبنای سوگندی که یاد کرده اند پادشاه قانونی ایران می دانند و تصورشان از نظام پادشاهی همان فضای دهه چهل شمسی است و ایده آلشان بازگشت به دوران خودکار بیک 5 ریالی است. آنان احتیاجی نمی بینند تا تغییرات وسیع در همه زمینه ها را در جهان نظاره کنند. مدل حکومتی آنان گاهی به دهه اول دوران پهلوی و عصر پس از قاجار بر میگردد. آنان مایل نیستند به نظام های پادشاهی در سوئد و یا اسپانیا توجه کنند. انتقاد بزرگ آنان به شاهزاده این است که چرا ایشان از حقوق دیگر گروه های سیاسی به اندازه طرفداران پادشاهی حمایت می کنند. آنان اصلا موافق نیستند که شاهزاده رای آگاهانه مردم را برای نوع نظام آینده ایران اصلی اجتناب ناپذیر تلقی کند و 95 درصد از خواسته های خود را در یک نظام جمهوری برخاسته از رای واقعی و آگاهانه مردم جستجو نماید.

گروه دیگری که در مقابل افکار شاهزاده رضا پهلوی ایستاده و همچنان خود را موظف به دشمنی با ایشان می دانند در انتهای صف چپ ایستاده است. آنان هنوز یا در دوران لنین و استالین بسر می برند و یا خود را در 28 مرداد 1332 و خیابان پاستور تهران محبوس کرده اند که نه توان حرکت به جلو دارند و نه میلی به تبدیل شدن به انسان مدرن قرن بیست و یکم به جای فسیل های بازمانده از تاریخ در آنان ایجاد شده است.

هنوز جهان امپریالیست و ضد امپریالیست خواستگاه واقعی آنان تلقی می شود.فرمولهای شبه علمی خرده بورژوازی و بورژوازی کمپرادور برای تعیین جایگاه نیروهای سیاسی ذهن آنان را انباشته است و برخی از آنان را به قویترین طرفداران رژیم قرون وسطایی جمهوری اسلامی بدل کرده است. فروپاشی جهان کمونیست با همه ادعاهای هفتاد ساله اش هیچ تاثیری بر ذهن آنان نداشته و موضوعی به نام رفرم و رای آگاهانه مردم فاصله ای طولانی و طی نشدنی با افکار رسوب شده آنان دارد. در حقیقت این گروه احساس می کند که اگر با ادعاهای شبه علمی گذشته خود وداع گوید و همنشین سفینه تمدن نوین شوند از موجودیت فلسفی و سیاسی خود خالی شده و دیگر نشانی از آنان در صفحه اجتماعی مشاهده نخواهد شد. و بدرستی شاهزاده به جوانانی (میانه) می اندیشد و فردای ایران را فردایی روشن بر شانه این جوانان به تصویر می کشد. در این دیدار در جایی شاهزاده حتا خود را برای تغییرات اساسی پیر می داند و به جوانی که از اتاوا برای دیدارایشان آمده بیشترین توجه را مبذول میدارند. ایشان در سخنانی از احتمال ایجاد رژیمی همچون جمهوری اسلامی در کشوری مثل سوئیس یاد کرد و بدلیل نگرش سیاسی – اجتماعی – فرهنگی ملت سوئیس ایجاد حکومتهایی از نوع جمهوری اسلامی در آنجا را امری محال دانستند (نقل به مضمون) در بعد سیاسی شاهزاده رضا پهلوی چند ماه آینده را برای میهنمان بسیار سرنوشت ساز دانسته و از خطراتی که بدلیل بی توجهی سردمداران رژیم نسبت به منافع ملی و سرنوشت ایرانیان متوجه سرزمینمان شده به همگان هشدار دادند و سکوت ایرانیان را در این برهه خیانتی بزرگ به آینده و نسل های بعدی ایرانیان بر شمردند. ایشان خطاب به حاضرین و برای ثبت در تاریخ فرمودند: من امروز دوازدهم جولای 2008 اعلام می کنم که اگر همه ایرانیان بپا نخیزند، سرنوشتی سیاه در انتظار ملت و کشورمان خواهد بود. سپس آخرین کتاب خود بنام آینده مردم سالاری در ایران را برای حاضرین امضاء نموده و برای بازگشت به واشنگتن رهسپار فرودگاه شدند.